הספרים שבמוקד התוכנית

בחרנו להציע לכם לקריאה ולדיון במסגרת הפרוייקט "אני אדם" שני ספרים:
"הלילה" (Night) של אלי ויזל, וספרו של שמעון ויזנטל שהתפרסם באנגלית בלבד - The Sunflower.
אלי ויזל, חתן פרס נובל לשלום, נולד בטרנסילבניה ומשם, עם הכיבוש הגרמני, מתגלגל סיפורו כנער בתקופת השואה. החוויות שעבר והמאבק המורכב להישרדות יחד עם אביו, מולידות בו שאלות של זהות ושל מוסר ואמונה, שאלות קיומיות אודות מהות האדם ושייכותו לעם ולמקום.
"הלילה" נכתב באידיש במקור והחזיק 800 עמודים. בתהליך כואב של פרידה מאירועים חשובים, דמויות יקרות ומקומות - עבר הספר זיקוק לתמצית הקצרה, המשמעותית והמדוייקת שבידינו.
כך תיאר אלי ויזל את התהליך:
…אני כותב טיוטה ראשונה כתיבה-של-עומס.
כותב וכותב וכותב…
כשאתה כותב ספר יש לך עשרה נושאים, וכל נושא בא אליך ומבקש את תיקונו.
אם אתה סופר טוב אתה מרחיק תשעה ושומר על אחד.
לכל נושא יש לך עשרה נופים ועשר סיטואציות דרמאטיות.
אתה מגרש תשעה ומשאיר אחד.
ואז באות אליך הדמויות, וכל דמות מבקשת שתכניס אותה תחת כנפיך.
תן לי זהות! מתחננת כל דמות. תן לי תיקון!
[...]
בלילה, כשאתה מנסה לישון, באים הנופים, המצבים, הדמויות, שהעלבת ובוכים.
לכן אני ישן מעט.


"הארץ" 02.01.87
הספר תורגם ופורסם לראשונה בצרפתית. הסופר הצרפתי פרנסואה מוריאק כתב לו הקדמה. הספר "הלילה" התפרסם גם כחלק הראשון מתוך טרילוגיה בשם "עם שחר", שחלקיה האחרים הם "שחר" ו"יום".
הטרילוגיה כבר כוללת גם את תהליך החזרה לחיים והשיקום של ניצול השואה, כפי שניתן להבין משמותיהם של חלקיה המאוחרים.

שמעון ויזנטל, ידוע בעולם כמי שהקדיש את חייו אחרי המלחמה לצייד פושעים נאצים והבאתם למשפט. ויזנטל, בן העיר לבוב, היה בזמן המלחמה ארכיטקט צעיר. בעיניים של אמן הוא מתבונן על סביבותיו ומתאר את חוויותיו. אור וצל במציאות הופכים מטאפורה בסיפור. המראה המרהיב של החמניות מתקשר בנפשו ובספר למצבו ולמעמדו של האדם בתקופת השואה.

האפיזודה המשמעותית ביותר עבורו מתרחשת בעת היותו אסיר המחנה יאנובסקה הסמוך לגטו באותה עיר. ויזנטל ממשיך לצעוד בשורת אסירי המחנה ברחובות אותם הכיר מילדותו ונעוריו. בחדר הדיקן בבית הספר הטכנולוגי בעיר, בו נחתם עתידו כארכיטקט בעולם שבטרם מלחמה, הוא פוגש את החייל הגרמני השוכב על ערש דווי ומבקש מחילה לפשעיו נגד היהודים. השאלה בדבר אפשרות הסליחה לגרמנים וגבולותיה, משפיעה על השליחות לה הקדיש את חייו לאחר השואה והיא מעוררת גם אותנו לבדוק את השלכות השואה על יחסנו אל הגרמנים, אל אוייבינו כיום ואל עמי העולם בכלל - ואת השפעת השואה על עולמנו התרבותי והמוסרי.