הספרים שבמוקד התוכנית

ילדי העולם לומדים על ילדים: קשרי חו"ל
בחרנו להציע לכם לקריאה שני ספרים: האי ברחוב הציפורים ו - משחק החול. שניהם נכתבו ע"י אורי אורלב, סופר ישראלי ניצול שואה, זוכה פרס אנדרסן לספרות ילדים לשנת 1996.
שני הספרים נכתבו בעברית וניתן להשיגם בתרגום אנגלי.

האי ברחוב-הציפורים הוא ספר עלילתי העוסק בנושא השואה דרך סיפור אישי של ילד אחד, אלכס, הממתין במחבוא בגטו לאביו שהבטיח לחזור ולקחת אותו. הסיפור על אלכס וידידו העכבר חושף בפנינו את חיי הגטו, הגירושים, את חייהם של ילדים ומבוגרים במסתור ואת הדילמות המוסריות שבפניהן הועמדו היהודים. הספר מדויק מבחינה היסטורית ומשקף את האמת של ילדים יהודים בשואה, מציג עלילה מרתקת ומתאר בצורה מרגשת דמויות יהודיות מאותה עת.

משחק החול הוא סיפורו האוטוביוגרפי של אורי אורלב כילד יהודי בתקופת השואה. הספר מספר את סיפור הילדות וההישרדות של אורי ואחיו הצעיר עד להגעתם לארץ ישראל.
משחק החול כתוב מזווית ראייה של ילד ומציג את האירועים בהומור דק ובהתבוננות חדה ורגישה. בספר תיאור של מקומות מסתור שונים בהם הסתתרו ילדים בתקופת המלחמה והוא חושף משחקי דמיון ודרכי התמודדות של ילדים עם מציאות השואה. הספר מתאר מציאות היסטורית שניתן לצאת ממנה ללימוד מאורעות התקופה. הספר מסתיים בעליית אורי לארץ ישראל.

לפניכם קטעים נבחרים משני הספרים הללו:
קטעים ממשחק החול
קטעים מהאי ברחוב הציפורים

הקטעים מהספרים המובאים להלן ניתנו באדיבות הוצאת כתר, לשימוש חינוכי למשתתפי פרוייקט זה בלבד.