כניסה למערכת
 
הסרט האדום - קטעים נבחרים
הסרט האדום אוצר בתוכו עשרה סיפורים שספרה נחמקה רהב לנכדתה על חוויותיה כילדה בתקופת השואה. הסיפורים חושפים את הטוב שבבני האדם, הרעות והאהבה בעולם של רע שסבב אותם ואיים עליהם .
כל אחד מן הסיפורים מביא נקודת מבט אנושית, הנוגעת בנושאים כמו עזרה לזולת, דאגה לכלב, נכונות להקרבה, נאמנות בין חברים, התמודדות עם מצוקה או גילוי אחריות למשפחה.
המאחד את כל הסיפורים הוא הניסיון של נחמקה כילדה וכבוגרת לגלות את האור בתוך החושך.

והמלחמה פרצה!
איך מצא אותי ניקו בגטו?
מעשה בסנדוויץ'
שתי קופסאות סרדינים
הסולם שהציל
הסרט האדום

והמלחמה פרצה!
הרבה ימים גם אנחנו התווכחנו אם תפרוץ מלחמה או לא . גם בינינו היו הדעות היו חלוקות כמו אצל המבוגרים.
למען האמת נורא רציתי שתהיה מלחמה. כל המבוגרים מספרים תמיד על המלחמה שהייתה ואיך זה היה . גם אבא שלי תמיד סיפר על המלחמה, על השבי, על הבריחה, כל כך הרבה סיפורים מעניינים ויפים. אז אם תפרוץ מלחמה, גם אני אוכל לספר על...
על מה עדיין לא ידעתי. משהו ודאי ישתנה. אולי יהיו יריות ואפילו הפצצות ואנחנו נשב במרתף.
(הסרט האדום, עמ. 10)

איך מצא אותי ניקו בגטו?
קטע בנושא הרעב בגטו
הקור חודר דרך העצמות. מתי סוף סוף יתחילו לחלק את מנות הלחם? אני חושבת על הלחם שנקבל ואיך נחלק אותו בינינו כך, שגם אימא תאכל. היא תמיד אומרת שאיננה רעבה. וחשוב שאנחנו נאכל כי אנחנו צעירות וצריכות לגדול. אני לא מאמינה לאימא שהיא לא רעבה.
(הסרט האדום, עמ' 14)מעשה בסנדוויץ'
קטע בנושא מתן בסתר
שמחתי שוב ללמוד. אפילו מקצועות שלא אהבתי, כמו לאטינית.... הייתי נשארת בכיתה, תוקעת את ראשי בספר כדי להשכיח את הרעב. ריח האוכל שבא לאפי, גירה את התיאבון, והייתי מקנאה.
יום אחד הגעתי לבית הספר לאחר שכמה ימים כמעט לא בא אוכל אל פי. הראש הסתחרר לי והתעלפתי.
חזרתי הביתה ולא סיפרתי לאימא מה שקרה. לא רציתי להעציב אותה.
למחרת הגעתי לבית הספר כרגיל, כאילו שום דבר לא קרה. ישבתי במקומי, פתחתי את המגירה כדי להוציא את המחברת. ריח מוזר נדף מהמגירה. ליד המחברת הייתה מונחת חבילה קטנה. נגעתי בחבילה.
מה זה יכול להיות? החבילה הייתה רכה וריח אוכל נדף ממנה. הסתכלתי מסביב כדי לקלוט איזה מבט וראו זה פלא!
כולם היו עסוקים בקריאה. אף אחד לא הסתכל לעברי.
(הסרט האדום, עמ.22)

שתי קופסאות סרדינים
קטע א' עוסק בנושא מסירותה של אם
ליד שער הגטו עומדים שוטרים יהודיים. רובם רוצים לעזור לאנשים ולא כל כך בודקים. אבל לעיתים עומדים גם שוטרים ליטאיים והם בודקים ובוחנים כל אחד ואחד ומי שנתפס גורלו נחרץ. ואם עומדים גם גרמנים בשער הגטו, איש לא יסתכן בהברחת אוכל, יזרוק הכל לפני הכניסה, העיקר לא להיתפס.
אימא חשבה, כיצד בכל זאת תוכל להביא לנו מרק. חפשנו יחד אתה מוצא. מצאנו בחצר סיר בעל שתי ידיות עם מכסה אטום. יופי! מוילון ישר תפרנו חגורה אותה ככרכה אימא סביב מותניה. חבל עבה חיבר את החגורה לסיר, כך שהסיר השתלשל בין הרגליים. עשינו חזרה כללית, מילאנו את הסיר במים, קשרנו אל החגורה והסיר השתלשל בין הרגליים. אימא הלכה ברגל בצעדי אווז. זה היה כל כך מצחיק שלא יכולנו להתאפק.
(עמ. 24)
קטע ב' עוסק בנושא הרעב
איך אימא היתה מבשלת בשביל חיילים גרמנים שבעים, כשילדיה נשארו רעבים בגטו? היא יכלה לאכול לשובע מן האוכל שבישלה.מה היא הרגישה כלפי שלושת בנותיה שנשארו בגטו?
(הסרט האדום, עמ' 24)

הסולם שהציל
קטע העוסק במסתור
השקט בבור התחיל להיות מאיים יותר ויותר . אולי אנסה לצאת? אולי קרה להם משהו למעלה? איך יוצאים מכאן? לו הייתי חיפושית או זיקית הרי בקלות יכולתי לעלות למעלה. לרגע הצטערתי שאני ילדה. אבל אני קטנה וזריזה אז אולי כדאי לנסות?
התחלתי לטפס. הקיר היה חלק ולח ולא היה במה להאחז. הרטיבות הפכה את הטיפוס לגלישה אחת גדולה. אני נאחזת בזיז כלשהו ומושכת את עצמי למעלה.
מה יהיה אם לא נוכל לצאת? אני מפחדת מה יקרה אז?
(הסרט האדום, עמ' 36)

הסרט האדום
קטע א' עוסק בנושא התנגדות
הם יודעים שליהודים יש נשק. אבל אינם יודעים שבעלי הנשק יצאו דרך הביוב והם בדרכם החוצה אל החופש. אל הפרטיזנים, ומשם ימשיכו את הלחימה נגד הגרמנים.
בעודי שוכבת תחת המיטה התפללתי : " אלוהים, עזור להם להגיע ליעדם!"
אני לא יצאתי יחד איתם . רציתי להישאר יחד עם אימא ואחיותיי. התפללתי שהם יצליחו להגיע אל היער....
(הסרט האדום, עמ'39)

קטע ב' עוסק בנושא הצלה
לא איכפת לי בכלל לאן הולכים. לפתע הרגשתי יד חזקה דוחפת אותי בחזרה אל היציאה מן הככר. רציתי לתפוס את היד, אך כבר לא ראיתי את אימא ואת רחלי.
אני עומדת בין שתי שורות גרמנים. אני רואה את אחותי עוברת במהירות ופונה לצד ימין. אני הולכת בצעד מהוסס. גרמני עוצר אותי, בוחן, מעביר אותי לגרמני אחר. לא איכפת לי אם אלך ימינה או שמאלה. אני מרגישה חולשה כעת.....
אבל היד החזקה של אימא דוחפת אותי קדימה. יד שאומרת: "לכי אל תהססי, את תצליחי,אני רוצה שאת תצליחי, לכי עכשיו , עשי זאת למעני"..
(הסרט האדום, עמ' 42)