חיפוש

אברה קדאברה – 5 עובדות על קוסמים של ידעתם

אנחנו פוגשים אותם בימי הולדת, במופעים ואירועים וגם על המסך הגדול, אך האם אנחנו באמת מכירים את תפקיד הקוסם בצורה כזאת טובה? קוסם הוא בעל מקצוע לכל דבר ועניין. אומנם מי שעוסק במקצוע לא משתמש בכשפים ולחשים, כמו המקבילים מסדרות הטלוויזיה, אך הקוסם הוא עדיין איש מקצוע שהמטרה שלו לבדר, לרתק ולהדהים את הקהל. הנה חמש עובדות על קוסמים שוודאי לא ידעתם.

 

תכנון

מי מאיתנו לא נכח במופע של קוסם? בין אם זה היה ביום הולדת של חבר מהכיתה, אירוע של מקום העבודה או מופע שנערך בבית הספר, כמעט לכולנו יצא לראות משהו נשלף מהכובע או טריק שמבוצע באמצעות חפיסת קלפים. רבים לא יודעים, אך לבצע את הקסמים הללו דורש תכנון מקדים ומיומנות רבה.

את הקסמים שלו, הקוסם לא שולף מהכובע באמצע המופע. לכל קוסם יש מופע סדור, אותו הוא מתכנן מראש. הקוסם כולל במופע שלו קסמים שונים, שיכולים להתחשב בקהל היעד או במקום בו נערך המופע. קוסם ליום הולדת למשל, יתחשב בגיל של הקהל, ויכין מופע שיכול להתאים לחללים קטנים ולקשב הנמוך שיש לילדים ונוער.

 

מופע של איש אחד – תרתי משמע

קוסם לרוב מופיע לבדו, במקסימום עם עוזר או שניים. קוסם שמופיע לבדו הוא מופע של איש אחד, תרתי משמע – הקוסם הוא זה שאחראי לא רק על הקסמים ועל ההופעה, אלא על כל המעטפת הכללית. הקוסם הוא זה שמקבל את ההזמנות, זה שמארגן את הציוד וזה שמתעסק בכספים.

המילה קוסם יוצרת אצלנו אסוציאציות מיידיות לשרביטים וכובעי צילינדר, אך ברוב המקרים הקוסם הוא עצמאי, שצריך לדאוג לעצמו ולפרנסה שלו. המופע שהוא מקיים מולנו הוא רק אחד מהמופעים הרבים שהוא צריך להתכונן אליהם באופן מקצועי. מאחורי הקלעים הוא משקיע גם במעטפת ובמסביב, כדי להמשיך להופיע בצורה יעילה ומוצלחת.

 

אלתור

אומנם דיברנו מקודם על התכנון המקדים של הקוסם למופעים שלו, אך דעו כי ישנם קוסמים רבים שמבצעים אלתורים במידת הצורך. קסם שכשל לדוגמא, יכול לגרום לקוסם לבצע אלתור ולהציג בפני הקהל תוצאה אחרת, כדי שהקהל לא יבין שהתרחשה תקלה. גם תגובות מסוימות מהקהל, כמו חיבה לסוגי קסמים מסוימים, יכולה לגרום לקוסם לסטות מהתוכנית המקורית שלו.

 

שוק הקוסמים

אם תעשו גוגל ותחפשו קוסם שניתן יהיה לשכור את שירותיו למופע כלשהו או ליום הולדת, תופתעו לגלות שיש מספר אפשרויות איכותיות. שוק הקוסמים הוא שוק תחרותי, וישנם קוסמים רבים המתחרים על כל מופע ומופע.

 

ממתי מתחילים?

אין גיל קבוע שבו מתחילים להיות קוסם. סרטים על בתי ספר לקוסמות שמזמנים את התלמידים בגיל מסוים ללימודים לא קיימים במציאות. מרבית הקוסמים מתחילים ללמוד את רזי המקצוע בתקופת הנעורים, כאשר במדינת ישראל יש אפילו תפקיד של קוסם צבאי בצה"ל.

אברה כדברא ידע קוסמים

אולי תאהבו גם את

במות הרמה
מי מוסמך להפעיל במות הרמה?

במות הרמה ניידות מהוות את אחד מפתרונות ההרמה והשינוע היעילים, הנוחים והבטוחים ביותר. למרות הנוחות והבטיחות הרבה, החוק בישראל מגדיר את במות ההרמה ככלי רכב

קרא עוד »