חיפוש

איך ניתן לגלות הטרדה מינית בעבודה בתור מעסיק ואיך מטפלים בה?

על פי החוק הישראלי למניעת הטרדה מינית, במקרים של הטרדה מינית במקום העבודה, האחריות מוטלת בעיקר על המעסיק. חובתו של המעסיק לספק לעובדיו סביבת עבודה בטוחה ונעימה, משמע חפה מהטרדות מיניות ואחרות. החוק גם מפרט מה הן החובות של המעסיק, לטובת שמירה על סביבת עבודה בטוחה וגם במקרים שבהם מתגלה הטרדה מינית.

 

הטרדה מינית במקום העבודה – הגדרות

הטרדה מינית כוללת התנהגות בלתי רצויה בעלת אופי מיני. בין השאר, מדובר על הערות חוזרות, הצעות בעלות אופי מיני, מגע כפוי או לא הולם וכן ניצול של יחסי מרות לצרכים בעלי אופי מיני. כאמור, האחריות על מניעה פרואקטיבית של הטרדות מיניות ויצירת סביבת עבודה בטוחה לכל העובדים, מוטלת על המעסיק. היא כוללת צעדים ברורים כדי להגיע למצב שבו הטרדות מיניות נמנעות ככל האפשר ומטופלות כראוי באמצעות מומחים בתחום כמו משרד עורכי דין אלעד שאול ושות'.

התנהגות לא רצויה

 

תרבות ארגונית תומכת במניעת הטרדה מינית

על פי מחקרים, ברור כי תרבות ארגונית שמגנה הטרדה מינית ומעודדת שוויון בין המינים וכבוד הדדי בין העובדים, היא גם תרבות שתומכת במניעת הטרדה מינית. קיומה של תרבות ארגונית כזו, מייצרת סביבה שבה אין עידוד או אפשור של מערכות יחסים או התנהגויות בלתי ראויות, ויש בה נטייה להציף ולדווח על מקרים מעוררי חשד. חלק משמעותי מתרבות ארגונית כזו הוא מסר חד משמעי מצד הדרג הניהולי כי הטרדה מינית לא תתקבל במסגרת הזו בשום אופן.

 

הדרכות והכשרות לצוות העובדים

חלק מההדרכות ומההכשרות לצוות העובדים נעשה במטרה להטמיע את התפיסה הארגונית נגד הטרדה מינית וכולל הצגה והגדרה של התופעה תוך מתן דוגמאות קונקרטיות להתנהגות פסולה. בנוסף חשוב להעביר לעובדים גם את המסר כי להטרדה מינית יהיו השלכות חמורות במסגרת סביבת העבודה, וכן להגדיר את הנהלים ואת הערוצים לדיווח על מקרים של הטרדה מינית.

מסר חד משמעי

 

ערוצי דיווח נגישים ובטוחים והליכי בירור ברורים

חשוב במיוחד שכל עובד ועובדת ידעו מה הן הדרכים לדווח על חשד בהטרדה מינית או לדווח על מקרה של הטרדה מינית. מלבד הצגת הערוצים הללו בהדרכות, חשוב לדאוג שהמידע יהיה נגיש באופן קבוע לכל העובדים. רצוי להציע מספר ערוצי דיווח שונים, שבכולם מובטחת חשאיות למתלוננים. אחד מהערוצים לדיווח יהיה אנשי משאבי אנוש או הנהלה, שהודרכו במתן סיוע וטיפול במקרים של הטרדה מינית.

 

אכיפה תוך יישום מדיניות של אפס סובלנות

לאחר שלב הדיווח, חשוב מאוד לטפל בכל דיווח על הטרדה מינית ולאכוף באופן קפדני את העמדה הנחרצת של הארגון נגד הטרדה מינית. פעולה נחרצת נגד אשמים בהטרדה מינית כוללת שימוש באמצעים משמעתיים ואף פיטורים. במקביל חשוב לעמוד לצד הקורבנות ולספק להם גם סיוע ותמיכה בהתמודדות עם מצבם.

 

לסיכום

התמודדות יעילה במקרים של הטרדה מינית במקום העבודה מהווה חלק חשוב בשמירה על תרבות ארגונית בריאה וסביבת עבודה בטוחה. ישנם צעדים פרואקטיביים שחשוב לנקוט בהם גם למניעת הטרדה מינית במקום העבודה, גם לזיהוי שלה וגם לטיפול בה.

סיוע וטיפול

אולי תאהבו גם את