חיפוש

העלמות מס – לא חוקי בעליל

המילה מיסים אולי לא נשמעת נעימה לרוב האוכלוסייה, מאחר ומדובר על כסף שיוצא ישירות מהכיס, אך אין ספק שהם חשובים ביותר להתנהלות של מדינה מתוקנת. אם לוקחים לדוגמה את ישראל אפשר לראות עד כמה השירותים אותם מעניקה המדינה בנויים על מיסים. היכולת לנהל מערכת בריאות סוציאלית וציבורית מבוססת על מיסי הבריאות והביטוח הלאומי אותם משלם כל אזרח, מס הכנסה מאפשר לספק שירותים ברמה הארצית כמו תחבורה, רמזורים ותחזוקה שוטפת של המדינה ומס ערך מוסף גם הוא מאפשר לשמור על רמת החיים הגבוהה בישראל. אולי בגלל זה, העלמות מיסים יכולות להיות כל כך מורכבות. מן הצד האחד, האדם משאיר אצלו בכיס סכומי כסף גדולים יותר. מן הצד השני, ברור לכל כי הוא פוגע בכל אזרח, כולל פגיעה עצמית בשירותים אותם הוא אמור לקבל.

ציור של כסף

העלמות מס – מגוון דרכים שלא הכרתם

הוצאות פיקטיביות

דרך בה נוקטים מעלימי מיסים רבים. בסוף כל שנה, מדווחים עסקים על ההוצאות שלהם, כאשר המדינה מחזירה לבעלי העסקים את המע"מ שהם משלמים על אותן עסקאות. מטבע הדברים, ככל שיש יותר הוצאות, ההחזר על המע"מ שלהן יהיה גבוה יותר ולכן ישנם מעלימי מיסים שמקבלים חשבוניות פיקטיביות מבעלי עסקים אחרים וכך יכולים לבקש מע"מ עבור עסקאות שכלל לא ביצעו וכספים שלא יצאו מכיסם מעולם. כך הרווח שלהם גדל, אולם חשוב לדעת שהדבר נעשה בצורה בלתי חוקית לחלוטין.

 

הוצאות פרטיות מוצגות כעסקיות

כל אחד מתנהל לביתו בצורה שונה. רוב האנשים מבצעים קניות קבועות בסופר, משלמים חשבונות חשמל וארנונה ומתנהלים כרגיל וכמובן שאף אחד לא מחזיר לבעלי הבית הוצאות על מה ששילמו. לעומת זאת, בעסקים הדברים נראים אחרת. על הוצאות של העסק רשאי הבעלים לבקש החזר של המע"מ וכך לצמצם את הוצאותיו ולקבל חלק מהתשלום עליהן בחזרה. במידה ואדם מערב הוצאות פרטיות בהוצאות העסק ומבקש עליהן החזר על ידי הגשת חשבוניות פרטיות ועסקיות יחדיו, הוא אכן מגדיל את הכנסותיו אך עושה זאת כנגד החוק ויהיה עליו לשלם את המחיר על הצעד שבחר לעשות.

 

מצג שווא והקלת מס בעקבותיו

במדינת ישראל ישנם מספר קריטריונים המאשרים הקלות במס. נקודות זיכוי אלו יכולות להתבטא במספר ילדים קטנים, תואר ראשון, שנה ראשונה לאחר השחרור מצה"ל ומקום מגורים. במידה ואדם מדווח כי הוא גר במקום הזכאי להטבות מס, אך בעצם אינו מתגורר שם, הוא נחשב כמבצע העלמות מס מאחר והוא מקבל זיכוי למרות שהוא אינו ראוי לכך.

לסיכומו של דבר, כדאי לזכור כי למרות היחס המקבל של החברה כלפי עברייני מס, העלמות מס הן בלתי חוקיות וכל מי שמבצע אותן ייחשב כעבריין ויכול להיות מובל לבית המשפט ולקבל עונש מאסר על העבירות שביצע.

אולי תאהבו גם את

דירוג אשראי
מה זה BDI ומי צריך את זה?

אחד הכלים המרכזיים של חברות פיננסיות ובנקים הוא מדד דירוג אשראי אישי. למרות שבדרך כלל אנחנו שומעים את המונח של דירוג אשראי בעיקר בהקשר של

קרא עוד »
מה הם חוזים עתידיים?
מה הם חוזים עתידיים?

חוזה עתידי הוא חוזה המפרט התחייבות הדדית, בין קונה למוכר, בנוגע למכירת נכס פיננסי כלשהו, במועד עתידי מוגדר. חוזה עתידי מאופיין בכך שהמחיר נקבע מראש

קרא עוד »
בחר רו"ח מומלץ
כך תבחרו רו"ח מומלץ

רואה חשבון מיומן יכול לעשות את ההבדל בין עסק המנוהל באופן חובבני לבין עסק המתנהל באופן מחושב ומבוקר. כדי לבחור את הרו"ח המתאים ביותר צריך

קרא עוד »